Kos – Kalymnos

 

Öncelikle herkese selamlar. Yine kafa dinlemek için Ekim ayını bekleyip kafamda planlarını Bodrum olarak tasarladığım fakat sonrasında yaklaşık 5 ay kadar önce Bodrum’da tanıştığım Atinalı bir arkadaşımın önerisi üzerine kararımı değiştirip Kalimnos’a gitmeye karar verdim. Rotam İstanbul-Bodrum oradan merkezde bulunan limandan (Halikarnas’ın ilerisinden kalkan) Kos Adasına geçmek. Kos Adasında aslında kalmayı pek düşünmüyorum. Sakin ve sessiz birkaç gün geçirmek istiyorum bu yüzden diğer adaya yani Kalimnos’a (KALYMNOS) gitmeyi istiyorum.

Kalimnos hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse (Alıntı) :

Kalimnos, Güneydoğu Ege’de yer alan bir Yunan adasıdır. 12 adadan biridir ve Bodrum yarımadasının batısında yer alır. Rodos adasına 2 ile 5 saat arasında sürebilecek bir deniz mesafesine sahiptir. İtalyanlar için Calinio ve Türkler için de Kilimli veya Kelemez olarak bilinir. 2011 yılında sahip olduğu 16.250 civarı nüfusu ile 12 ada içerisinde Rodos ve Kos adasından sonra en kabalık üçüncü adadır. Yunanistan genelinde bilinen nüfusunun refah seviyesinin yüksekliği dışında ekonomik olarak da en güçlü Yunan adalarından biridir.

Öncelerde Kalimnos‘un bir parçası olan fakat M.S. 554 yılında büyük bir depremle ayrılan Telendos Adası şimdilerde 800 metrelik bir kanalla ayrılmış olup kendisine komşudur. Vathi vadisi dışında çoğunlukla çorak olmakla beraber, tarım her zaman adanın ekonomisinde küçük bir rol oynamıştır. Ada, bu alanda yetiştirilen narenciye ile ünlüdür. Son yıllarda özellikle kaya tırmanışı ada için önemli bir turizm kolu haline gelmiştir. 2006 yılında Anakara ile bağlantıyı daha iyi sağlayabilmek için adada havalanı da açılmıştır. Adada dört ilçe bulunmaktadır. Bunlar; yerel halkın yaşadığı ve şehir merkezinin bulunduğu Pothia turistik merkez Massouri kuzeybatı kıyısında yer alan turistik köy Emborios ve adanın doğu kıyısında yer alan saklı plajıyla ünlü Vathi isimli köydür. 2006 yılında yapılan havalimanına Atina aktarmalı gidilmektedir. Bodrum ve Kos adalarından da feribotlarla Kalimnos’a ulaşmak mümkündür. Çok fazla tarihi noktaya sahip olmayan bu ada daha çok yaz turizmi için tercih edilmektedir. Sahilleri ve son yıllarda ön plana çıkan dağcılık imkanlarıyla ziyaretçilere keyifli zaman geçirme imkanı sunar. Ayrıca Paskalya zamanında da oldukça renkli görüntülere ev sahipliği yapmaktadır.

Evet o gün geldi ve bu gece Atatürk Havalimanına geldim. Normalde aylar öncesinde bileti almıştım o zaman saat 06:15 de kalkması gereken uçuş 3 kere iptal olunca suan 09:30 beklemek durumu olduğundan bende bir gece önceden gidip sabah ilk feribot ile adaya geçmeyi düşünüyorum.

Unutmadan feribot sefer saatlerini buradan bulabilirsiniz … (Tıklayınız..)

Yoğun bir iş gününden sona önceden hazırladığım sırt çantam ile yola çıkmaya hazırım. Bodrum’a saat 23:55 indim. Havaş her zamanki gibi 10 TL. Gsm operatörleri sağ olsun ücret vermeden merkeze kadar geldim.

Sabah erken kalkıp feribotuna yetiştim. Fazla kalabalık değildi. İki ayrı firma var benim gittiğim limandan kalkan.  Saatinden dolayı ben Turkish Sealines bileti aldım. Biri yavaş giden açık havadar ki bence güzel olan budur. Kos varis suresi 65 dk. Olup fiyatlari ise 17 euro tek yön 100 gidiş-geliş. Saatleri ise 09:00 gidiş 16:30 dönüş. Bana dönüş uçağım için daha avantajlı geldiğinden bunu seçtim. Bir diğeri ise deniz otobüsü tarzında 20 dk da Kosa giden başka bir firmaya ait gemi. Onun fiyatları ise diğeri ile aynıydı. Saatleri ise 09:00 gidiş 18:00 dönüş.

       

Hava güzeldi pek sallamadı deniz. Kos limana vardığımda merkezden Mastichari limanına giden otobüslerin olduğu meydanı bulduktan sonra. 10dk ile kaçırdığımı öğreniyorm. Yoldan gecen Haris’e soruyorum. Haris sansima karsima cikan Yunanli yeni arkadasim. Limana giden otobusleti sorarken donup ” bende oraya gidiyorum istersen goturebilirim seni ” demesi benim bosu bosuna saat 10:30 dan 13:00 kadar beklememin onune gecti. Para vermeyi teklif ettim ama kabul etmedi. Yaklaşık 15dk sonar limana vardım. Limana vardıgımda bir tekne daha kalkmamıştı. 7,50 euro verdim ve bir kisi tek yön bilet aldim. Bileti veren arkadaş biraz sinirli ‘’Dönüş saatini bilmiyorsan adadan alırsın diyerek başından attı. Neyse moral bozmuyorum Istanbul’da bulardan bir sürü olduğu için koymaz bize 🙂

           

Bodrum’dan gelirken Ruslar ve Hollandalılar vardi. Şimdi Kalymnos’a geçerken ise hep Ingilizler var. Adanın tepesi kara bulutlarla dolu. Kalacak yer bulmadan umarım indirmez yağmuru. Dün gece fırtına çıkmış ve merkezin dışı hep ağaç parçaları ve çamur doluydu. Feribot saat 11:00 de hareket etti. Toplam 34 dk surdu ve Kalymnos’a vardım. Sonrasında sağ olsun bana kıllık yapan biletçinin kulaklarını bolca çınlattım. Vardığımda bilet ofislerinin hepsi kapalıydı. Neyse bilet olayını bırakıp otobüs nereden kalkıyor diye bakınırken benim gitmek istediğim yer olan Mirties icin otobüsün bozuk olduğunu ve taksiden başka ulaşımın olmadığını öğrendim. Limanda (Radio Taxi) bulunan duraktan taksiye binerek Mirties’e vardım. Yol üzerinde eski Kalymnos halkının yaşadığı dağ evlerini gördüm fakat foto çekemedim taksici bir fırsat vermedi. Vardığımda 12 Euro verdim. Muhabbet ederken tonton taksicimiz 20 yıl Avustralya’da yaşmış. Ne alaka bilmiyorum ama bu adadan oraya giden ve yerleşen 120.000 civarında Yunanlı varmış.

               

Neyse taksiden inip biraz gezindikten sonra çok güzel bir otel buldum. Benim tam aradığım sessizlik, temizlik ve bol manzara idi onuda bulmuştum zaten. Otel sahibesi yaşlı bayanla muhabbet ettik bir tarafı Osmanlı zamanındaki Rumlara dayanıyormuş. Karma bir aile yapisi var Rum,Ermeni. Istanbul’dan bahsederken mutlu oldu gözleri doldu. Bu konuları geçip oda ve fiyat konusuna geçtik. Hem fiyatta hemde oda manzara açısından bana güzel bir jest yaptı. İki gece bu güzel manzaralı odada geçecek.

                            

Aksam yemek için kafamda güzel bir yer var umarım pişman olmam. FB üzerinden mesaj attim hemen ilgilenip yanıt verdiler yerimi ayırdılar. Otele 5 dk yürüme mesafesinde güzel şirin ve temiz bir yer. Yerin adi Aegean Taverna. Yer bence gayet güzel. Çalışanların hepsi ilgili ve güler yüzlü. Yemek konusuna gelince hızlı karar verip hepsinden soylemeyin benim gibi. Tabaklar bizimkilerden daha dolu geliyor. Ben tek başıma bitiremedim hepsini. Teker teker söylemenizde fayda var bende. Ben içi peynirli kalamar izgara favorim oldu. Toplamda 34,50 euro hesap geldi. (Bilgi amaçlı yazarım hep.)

Otele dönerken yol üzerinde bulunan bakkallardan birinden eksikleri giderip otele döndüm. Yürürken gök gürültüleri artmaya başladı. Yarina kalmadan gece hava patlar gibi. Bu arada restoranı ararken alamadığım dönüş biletimi de aldım. Gelişte verdiğim gibi 7,5 euro ödedim. Güzel bir uyku çekip yarın sabah kahvaltıdan sonra denize girmeyi düşünüyorum. Bakalım havanın durumu pek parlak değil şimdilik.

                  

Tabiki gece bastıran fırtına dinmedi ve aksam saat 19:00 kadar sürdü. Ama hiç şikayetçi değilim balkon kapısını ara ara yağmurun şiddetine göre açtım kapadım . Dün akşamdan kalma salatamı öğlen yemeği yaptım kendime. Sonrasında güzel bir uyu. Akşam yine aynı yere gidip daha az ve insani boyutlarda yemek yerim düşüncesiyle FB üzerinden kendilerine yazdım ve bir masa rezerve etmelerini istedim.

Bu aksam inanılmaz bir yoğunluk var restoranda. İngiliz ve Fransız kaya tırmanıcısı kardeşleri ile birlikte yemek yiyoruz. Adamlar gelmiş 70 yaşına dağ taş demeden trmanıyor, kimseyi umursamadan salaş giyinip hayatın tadıni çikarıyolar. Anladınız siz ne demek istediğimi….

       

Aç gözlülük yapmayıp bu sefer sadece fetalı (Beyaz peynir) ızgara kalamar söyledim. Dün yazmayi unuttum yemekten sonra ücretsiz ev yapımı dondurmali lokma ikramı var. Dün dondurmaları kalmadığı için dondurmasız servis yaptılar. Bugün hazırlıklıyım 🙂 lokma diyorum ama onar lokma demiyor icerisinde farklı birşey var sertlesmiyor yumuşak kalmasini sağlıyormuş. Açıkçası anlattılar ama yemesi dinlemesinden daha güzel diye not almadım.

       

Fazla geç kalmamam gerek yarın sabah 9:00 da limanda olmalıyım yoksa yanarım. Hemen hesabı alıp otele dönüyorum. Aksam yine yağmur ve yıldırım gösterisi var. Kamerayi kurup yattım. Sabah güzel bir kahvaltıdan sonra taksi ile limana ordanda Kos’a geçtim Ek bilgi vermek istiyorum Kalymnos-Kos arası feriotunda Bodrum-Kos/Kos-Bodrum feribotundaki gibi binmeden C/in yapmaniza gerek yok. Bileti alip direk binebilirsiniz. Yarim saat önceden olmanızda. Mastichari limanına vardığımda 09:55 di. Deniz bu sefer baya dalgalıydı ve iyi . Limandan otobus 10:10 da kalkip Kos merkrze gidiyor. Rahat bir sekilde yetistim. Gelirken tabi Haris birakti ucret almayida kabul etmedi. Otobus tek yon bir kisi 3,20 euro. Eğer aceleniz varsa taksiden başka seçeneğiniz yok. Dediklerine gore taksi Limandan Kos merkeze 30 ile 35 Euro arası bir ücret alıyor. Otobüs dolduğundan çoğu durakta durmadık ve merkeze varışımız 45 dk sürdü.

                    

Biraz dolaşıp limana geldim. Daha önceden söylemiştim size Kos-Bodrum için C/in yapmak gerekiyor diye. Saat 15:30 da açılacakları için bende hemen yandaki büfede oturdum. Aklinizda olsun kart geçmiyor. Biletin C/in işlemini yaparken liman vergisi icin 3 Euro ayrıca ödemeniz gerekiyor. Kredi kartı geçmiyor fakat Turk lirası kabul ediliyor.

Bir sonraki gezintiye kadar kendinize iyi bakın.

Hepinize Teşekkürler ..

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir