Stockholm / İsveç

Yoğun ve stresli iş temposundan kurtulmak için aylar öncesinden planladığım gün geldi. Geldi ama aklim işlerde olduğundan hava limanına gidene kadar hiçbir şey anlayamayacağım sanırım. Saat 16:45 de ofisten çıkıp Taksim metrosu ile Yenikapı’ya gittim. (2,15 TL indirimsiz İstanbul kart). Yenikapı’dan Atatürk Havalimanına geçmek için de aktarma yapmak gerekiyor (1,45 TL indirimsiz İstanbul kart). Yenikapı – Atatürk Havalimanı toplam durak sayısı 18. Saat 18:00 gibi hava limanına varmayı başardım.

   

Akşam 23:05 gibi Stockholm Arlanda Hava Limanına indik. valizimi içeri vermediğim için pasaporttan geçip havalimanından çıkmak çabuk oldu. Saat 23:30’da bulunan Flygbussarna otobüs (HAVAŞ/HAVATAŞ gibi) ile şehir merkezinde bulunan merkez tren istasyonuna (central station) doğru yola koyulduk. Bir kişi (Yetişkin) tek yön fiyatı 119 sek. Toplam 43dk. Süren yolculuğun ardından merkez istasyonuna vardım. İlk iş 72 saat geçerli metro ve otobüslerde limitsiz kullanabileceğim kartı aldım. Bence en uygun yöntem bu. Kart bedeli 20 Sek. 72 saatlik kullanım bedeli 230 Sek.

   

Sabah evdeki kahvaltıdan sonra metroyla şehir merkezine inip Cafe Mellqvist’e gittik. Bu şehirdeki cafelere bayılıyorum. Gördüğünüz zaman ne demek istediğimi daha iyi anlayacağınızı umuyorum. İki kişi toplam 186 Sek ödedik. Her kuruşunu hakediyorlar … Sonrasında yürüyüş yapmak için  Rosendals Trädgård parkına gittik. ortam sessiz ve huzur verici. Şehrin ortasında olmasına rağmen sessizliği bana çok güzeldi. Hava -12 dereceyken bile spor yapmaktan geri kalmayan insanları görünce kendimden baya bir utandım. Bizde olsa ya bu havada ne isim var denir. Yürüyüş sonrası baya yorulduğumuzu anladık ve 7-Eleven a uğradık. Hem dinlenmek hemde karnımızı doyurmak için güzel bir yer oldu bizim için. Fiyat olarak uygun ve doyurucu (Kişi Başı 2 sandviç + 1 kahve : 40 Sek). Sosisli sandviç ile karnımızı doyurup dolanmaya devam ettik.

                                

 

                     

Ertesi sabah merkeze inip Cafe Italiano’ya geldik. Güzel bir kahvaltı ve olmazsa olmaz kahvemizi içtik. Toplamda iki kişi 145 Sek ödedik. Sonrasında Arlanda Havalimanına üzgün şekilde giderek kürkçü dükkanına geri döndüm 🙂

     

 

One Comment:

  1. Stockholm, diger bircok kulturel merkezden uzak olusuyla ve bir ulkenin baskenti olusuyla bircok kulturel ogeyi icinde bar?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir