Yeni Tip Sürücü Belgesi

Motor ile Yurt dışına çıkış yapabilmek için evrakları hazırlamaya karar verdim. Prosedürü aynen sırası ile anlatıyorum umarım faydalı olur.
• Online Randevu almanız gerekiyor :https://surucurandevu.egm.gov.tr/basvuru/RandevuTalebiSave1.aspx
• 3 adet bio metrik fotoğraf. Bir tanesi sağlık raporu için.
• Halkbankası veya Vakıfbank 2,00tl (iki) Ehliyet cüzdanı yenileme bedeli diyoruz ve ödüyoruz.
• Halkbankası veya Vakıfbank 13,00tl (onüç) Çipli ehliyet bedeli diyoruz ve ödüyoruz.
*Dekontların üzerinde ‘’TAHSİL EDİLMİŞTİR’’ kaşesinin olmasına dikkat edin. Saçma bir şey fakat mutlaka isteniyor.
• Eski sürücü belgeniz (Eski Ehliyetiniz)
• Sağlık Raporu (Yeni tür olması gerekiyor) Eski ile yeni arasında ne fark var hiçbir fikrim yok ☺ (Ben ücret vermeden aldım.)
Bu evrakları tamamladım daha öncesinden almış olduğum online randevu tarihinde giderek evraklarımı verdim. Max. 15 gün içerisinde bana benim vermiş olduğum adrese teslim edileceğini ilettiler. Eğer o adreste siz yoksanız kim alacak ise o kişinin tc kimlik numarasını yazdırmanız gerekmekte yoksa teslim edilmiyor. Eski ehliyeti sizden teslim alacakları için 1 ay geçerli olan kaşeli ve imzalı bir belge veriliyor. Bu sayede sorunsuz aracı kullanmaya devam edebiliyorsunuz. Başvurudan 4 gün sonra yeni ehliyet tarafıma ulaştı.
Artık yurt dışına çıkarken uluslararası ehliyet için 250-350 tl gibi bir ücret vermeden rahatlıkla çıkış yapabilirsiniz. 10 yıl süre ile geçerlidir.

One Comment:

  1. Surucu belgesi dosyas? haric, ilk defa surucu belgesi verilmesi islemlerinde istenilen belgeler fark islemlerinde de istenir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir